Ubuntu smaczki - modyfikacja wyglądu interfejsu użytkownika

..opublikowałem pewnego kwietniowego popołudnia...

Post na temat:
Nastrój:

Dziś chciałbym napisać - pobieżnie - o kilku "smaczkach" dotyczących personalizacji wyglądu Ubuntu (na bazie używanej przeze Mnie wersji 10.10 Malinowa Mandarynka). Będzie to zaledwie drobny wycinek tego, co jest możliwe by spersonalizować - wielu rzeczy jeszcze nie przetestowałem lub nie odkryłem.

Słowem wstępu warto zaznaczyć, iż nie odkryłem (nie wiem, czy w ogóle istnieje) dotychczas żadnego narzędzia, które *kompleksowo* personalizowałoby różne elementy, składające się na cały interfejs użytkownika. Jeśli odnieść tą sytuację do Windows, system ów wcale nie miał się lepiej przez długi, długi czas - aż do wydania "Custopack Tools", narzędzia które faktycznie potrafiło zmienić za jednym zamachem (niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki) wiele elementów interfejsu, takich jak tapeta, ikony i dźwięki systemowe, ekran logowania, style okien, kursory, etc. Jest to narzędzie potrafiące poradzić sobie z personalizacją tak Windows 7, jak i Visty oraz XP.

Instalacja nowych motywów...Instalacja nowych motywów...

Emerald

Jeżeli narzędzie do kompleksowej personalizacji wyglądu Ubuntu nie istnieje (lub jeżeli istnieje, ale go nie znasz, tak jak Ja ) - pozostaje zajęcie się różnymi aspektami interfejsu indywidualnie. I tak, na początek wyłania się Mój ulubiony "Emerald Theme Manager" (dostępny w Centrum Oprogramowania Ubuntu). Narzędzie to zasłużyło na miano Mego ulubionego ze względu na prostotę użytkowania - nowe motywy (pliki z rozszerzeniem ".emerald") możemy wczytywać tam przyciskiem importu, a aktywować poszczególne z nich jednym kliknięciem. Jedyne, o co potrzebujemy tak naprawdę zadbać - to automatyczne wczytywanie się wybranego przez Nas motywu Emerald przy każdym starcie systemu. Aby to zrobić, potrzebujemy dodać polecenie

emerald --replace

do programów startowych (główne menu Ubuntu/System/Preferencje/Programy startowe - przycisk "Dodaj", wklejamy powyższe polecenie w pole "Polecenie", wypełniając dowolnie pole "Nazwa" - np. "Emerald" - następnie przycisk "Dodaj" i "Zamknij"). Co więcej, Emerald daje Nam całkiem spore możliwości personalizacji również gotowych, wczytanych motywów - w które możemy ingerować bardzo głęboko, dostosowując do Własnych preferencji i odbiegając w dowolnym stopniu od pierwotnego zamierzenia autora . Nie korzystałem z tego jak dotąd, więc... nie wniknę w szczegóły.

Personalizacja interfejsu Ubuntu: Emrald.Personalizacja interfejsu Ubuntu: Emrald.

 

GTK

Kiedy klikniemy prawym przyciskiem myszy w wolną przestrzeń na pulpicie, wybierzemy opcję "Zmień tło pulpitu", a następnie zakładkę "Motyw" - ujrzymy kilka gotowych, dostarczonych z systemem motywów wizualnych, które zmieniają nieco więcej, niż Emerald (który modyfikuje same obramowania okien). O ile dobrze zrozumiałem, są to tzw. "motywy GTK" (GTK to biblioteka stanowiąca podstawę dla obecnego w Ubuntu środowiska graficznego GNOME). Instalować owe motywy można na różne sposoby - Ja jest zwolennikiem przeciągnięcia folderu z pobranym motywem GTK w obszar tego właśnie okna z otwartą zakładką "Motyw", co może spowodować (acz nie musi) wyświetlenie zapytania, czy chcemy ów motyw aktywować. Co dziwne, nawet jeśli go aktywujemy i ujrzymy tego efekty, sam motyw nie pojawi się na liście dostępnych motywów - nie mam pojęcia, dlaczego.

Spotkałem się również z inną, bardziej "ręczną" metodą instalacji motywów, polegającą na umieszczeniu plików nowego motywu w odpowiednim miejscu w systemie, nie znam jednak jeszcze tej procedury, a jest ona bardziej złożona, niż windowsowe umieszczanie plików nowych motywów w folderze ../Windows/Resources/Themes .

Motywy GTK w Ubuntu.Motywy GTK w Ubuntu.

 

Projekt Bisigi

Przeglądając informacje nt. personalizacji wyglądu Ubuntu gdzieś po drodze natknąłem się na przykuwające oko, sprawiające wrażenie dopracowanych, motywy Projektu Bisigi. Poza tym, iż mogą wpaść w oko, są o tyle interesujące, iż personalizują nierzadko nie jeden, a więcej elementów interfejsu - od razu, automatycznie (nie musimy się więc martwić poszczególnymi procedurami). Nie jest to jeszcze windowsowy, wspomniany CustoPack, niemniej zdecydowanie przypadła Mi do gustu idea zaaplikowania motywu jedną prostą, krótką sekwencją poleceń Terminala.

Będąc bardziej detalicznym, proces instalacji motywów Bisigi można opisać następująco:

  1. Wchodzisz na stronę http://www.bisigi-project.org/?page_id=6&lang=en i wybierasz motyw, który Cię interesuje, zapamiętując jego nazwę.
  2. Wchodzisz na stronę http://www.bisigi-project.org/?page_id=8&lang=en#ubuntu i z listy "List of commands to install specific themes" wybierasz polecenie instalacji interesującego Cię motywu, a konkretniej: kopiujesz je do schowka.
  3. Uruchamiasz Terminal (główne menu/Akcesoria/Terminal), wklejasz skopiowane polecenie (skrótem CTRL+SHIFT+V), modyfikujesz jego fragment, zmieniając "aptitude" na "apt-get" - po czym zatwierdzasz "enterem". Motyw zostanie pobrany, a "po drodze" zostaniesz pewnie poproszony/a o potwierdzenie całej procedury w Terminalu. Kiedy procedura dobiegnie końca, nie zobaczysz jeszcze efektów wizualnych - aby to zrobić, potrzebujesz wejść w zakładkę "Motyw" (patrz akapit "GTK"). W przypadku motywów Bisigi poprawnie wyświetlają się one również na liście dostępnych w systemie motywów.

Motywy Projektu Bisigi mogą zawierać w sobie tak motywy GTK, jak i Emerald - podobne zestawy możemy znaleźć w wielu innych miejscach w Internecie, jak np. na łamach interesującego swoją drogą Projektu Gaia 10 - http://www.gaia10.us/gallery/gallery-gtk-and-emerald-theme/ , gdzie znajdziesz aktualnie używany przeze Mnie motyw GTK/Emerald. Dobrym miejscem do poszukiwania nowych motywów może być również przykładowo obszerna skarbnica artystyczna serwisu DeviantArt.com.

 

Smaczki dotyczące tapet

Ostatnio zetknąłem się z kilkoma ciekawostkami dot. personalizacji tapet pulpitu w Ubuntu - nie wszystkie z nich przetestowałem, warto jednak wspomnieć o ich istnieniu, gdyż pomysły są całkiem interesujące. Pierwszym z nich jest "Wallpaper Clocks" (zwane również "Zegarami na biurku"). Są to dynamiczne tapety pulpitu, posiadające wkomponowane wyświetlanie aktualnego czasu oraz daty - oraz automatycznie odświeżane co minutę. Tapety te mogą prezentować wspomniane dane na różne sposoby - od tekstu, poprzez zegary elektroniczne, do klasycznych zegarów wskazówkowych (można również spotkać tapety prezentujące czas i datę na różne, bardziej "zwariowane" i fantazyjne sposoby).

Aby używać "Wallpaper Clocks", będziemy potrzebować specjalnego programu - narzędzia dla różnych systemów operacyjnych znajdziemy na tej - http://www.vladstudio.com/pl/wallpaperclock/ - stronie. Co ciekawe, w przypadku Ubuntu "czasowymi" tapetami zajmuje się specjalny "screenlet", który znajdziemy tutaj - http://gnome-look.org/content/show.php?content=66717 . Screenlety, to ubuntowy odpowiednik windowsowych "gadżetów pulpitu" - więcej o screenletach napiszę już niedługo (jak je aktywować oraz używać).

Obszerną galerię "Wallpaper Clocks" znajdziemy tutaj - http://www.vladstudio.com/pl/wallpaperclock/browse.php . Nie wszystkie tapety dostępne są za darmo, niemniej również spośród darmowych możemy wyszperać coś interesującego. Więcej o tym pomyśle możemy przeczytać (strona anglojęzyczna) np. tutaj: http://www.webupd8.org/2009/11/install-wallpaper-clocks-in-ubuntu.html lub tu (po polsku): http://www.ubucentrum.net/2009/10/screenlets-tapeta-jako-dynamiczny-zegar.html .

Koncepcja zmieniającej się z upływem czasu tapety jest dla Mnie bardzo interesująca - jednakowoż chciałoby się otrzymać coś więcej, niż tylko zmieniający się napis z godziną, lub wskazówki na zegarze. Co prawda wśród wspomnianych wyżej tapet można znaleźć również takie, które odmierzają czas w bardziej oryginalny sposób (jak np. za pomocą klepsydr - tapeta płatna) - jednakże całe "tło" tapety nadal pozostaje bez zmian. Więcej możliwości możemy odnaleźć na tej stronie - http://www.omgubuntu.co.uk/2010/08/weatherpaper-puts-the-weather-outside-on-your-desktop-inside/ - na której (po angielsku) przeczytamy o tzw. "WeatherPaper": tapetach, które nie tylko wyświetlają informacje tekstowe nt. aktualnych warunków pogodowych, ale i je ilustrują (dzięki czemu możemy mieć na pulpicie tapetę, która sama w sobie odpowiada w jakiś sposób aktualnej pogodzie).

Innym kreatywnym pomysłem jest tapeta ilustrująca... aktualną porę dnia, jakiej przykład znajdziemy np. tu: http://www.omgubuntu.co.uk/2011/04/this-neat-wallpaper-for-ubuntu-changes-with-the-time-of-day .

Brak komentarzy:

Co o tym sądzisz?

Moje Audycje:

  • Molium (audycja przemyśleniowa - myśli inspirowane literaturą),
  • Źródło Kreacji (rozwój osobisty oraz duchowy, Świadoma Kreacja Własnej Rzeczywistości),
  • Thomas Cafe (porady i ciekawostki z przeróżnych tematów);

Projektuję:

Czytam:

  • "Singapur, czwarta rano" (Marcin Bruczkowski)
  • "Human Devolution: A Vedic Alternative to Darwin's Theory" (Michael A. Cremo)
  • "Ogród Marzeń (Barbara Delinsky)
  • "Gwiazda Pandory - Inwazja" (Peter F. Hamilton)
  • "Fingerprints of the Gods" (Graham Hancock)
  • "Futu.re" (Dmitry Glukhovsky)